• ...bir göktaşı gibi ebediyetten ve âdeta başka bir âlemden kopup düşen bu kadın...

  • Safiye Erol

  • Âşık olan zâten alacağını almıştır. Artık bir şey isteyemez, bundan geri o verecektir. Hep o verecektir.

  • Safiye Erol

Copyright 2021 - fakir@fenomen.org

Süleymaniye’de Aşina Çehreler...

Süleymaniye’de kurulan ve kültürel hizmetlerini kendi mekânında gerçekleştiren İlk Tohum İlim ve Kültür Araştırmaları Derneği’nde uzun soluklu yeni bir sohbet program başlıyor. Ayda bir düzenlenecek olan “Aşina Çehreler” isimli toplantılarının konuşmacısı edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım. Yardım, her ay kültür, sanat ve edebiyat dünyamızda yer almış bir şahsiyeti dinleyicilere anlatacak, hayatından, eserlerinden ve fikirlerinden bahsedecek. “Aşina Çehreler”de ilk olarak romancı yazar Safiye Erol gündeme getiriliyor. Toplantı, İlk Tohum İlim ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin Ayşe Kadın Hamamı Cengiz İşhanı’ndaki adresinde 3 Kasım Cumartesi günü saat 19.00’da başlayacak.

Anonim Yayıncılık’tan Safiye Erol isimli eseri yayımlanan Mehmet Nuri Yardım, 2001 yılında bütün eserleri Kubbealtı’ndan çıktıktan sonra Türkiye’nin gündemine gelen ve kültür sanat dünyasının “edebiyatımızda yeni bir keşif” olarak kabul ettiği Safiye Erol hakkında bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirecek. Yardım, konuşmasında Safiye Erol’un başta Ciğerdelen olmak üzere romanları üzerinde duracak, hikâye ve makalelerine temas edecek, fikirleri üzerinde duracak.

1902 yılında Edirne Uzunköprü’de doğan Safiye Erol, 1 Ekim 1964 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Tahsilini Almanya’da yaptı. Ciğerdelen, Ülker Fırtınası, Kadıköyü’nün Romanı, Dineyri Papazı yayımlanmış romanlarıdır. Hikâyeleri, Leylâk Mevsimi’nde toplandı. Makaleler isimli kitabının yanı sıra Çölde Biten Rahmet Ağacı isimli bir eseri bulunuyor.

Daha çok üniversite öğrencilerine yönelik kültürel faaliyetleriyle tanınan İlk Tohum Eğitim ve Kültür Araştırmaları Derneği, çeşitli aktivitelerle toplam 110 öğrenciye eğitim hizmeti veriyor. Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine yazabilirler.

http://www.sanatalemi.net/haber.asp?ID=520

f t g m